Kľúčové vlastnosti Jačmeňa

kľúčové vlastnosti jačmeňa

1. Jačmeň je enzymaticky aktívny

Enzýmy si predstav ako robotníkov v našom tele. Bez nich neprebehne ani jedna chemická reakcia. Všetky minerály, vitamíny, stopové prvky by bez nich ostali ako materiál na opustenej stavbe. Musia prísť robotníci, chopiť sa nástrojov  a  stavba začne žiť. Alebo naopak, robotníci odídu a stavba končí.

Enzýmy sú tým zázrakom v semenách rastlín, ktorý im na jar pošepká: je čas sa zobudiť a rásť. Enzýmy sú úzko spojené so všetkými činnosťami nielen každej molekuly ľudského tela, ale všetkých foriem života. Sú to životodárne, účinné látky.

Nikto nevie, koľko druhov enzýmov máme v našom tele. A presne tak ani v jačmeni. Ale vieme že v jačmeni sú aj antoxidačné, aj tráviace enzýmy. Sú tam dokonca celé komplexy enzýmov, podobné tým, ktoré si vyrába naše telo.

Človek sa rodí s kontom, na ktorom má konečný počet enzýmov. Schopnosť tela vyrábať enzýmy je obmedzená. Naše telá neboli dizajnované na dnešný životný štýl. A ten má vysokú spotrebu enzýmov. Či sa napijeme chlórovanej vody, či máme okolo seba wifiny z celého paneláku, alebo sa pekne zhlboka nadýchneme čerstvých exhalátov, dáme si nejaké mŕtve jedlo… telo sa s tým potrebuje vyrovnať a to nejde bez enzýmov. Enzymatický účet ťa do debetu nepustí. Neexistuje lepší zdroj antioxidačných a tráviacich enzýmov ako zelené potraviny.

 

2. Jačmeň je antioxidačne aktívny

Zelené potraviny sú bohatým zdrojom antioxidantov. Tie ničia voľné radikály , taktiež spomaľujú starnutie buniek a chránia proti UV žiareniu.

Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré sú, pri nadmernej koncentrácii, zodpovedné za poškodzovanie buniek, vrátane poškodenia DNA .

Medzi najčastejšie príčiny premnoženia voľných radikálov patria:

  • fajčenie,
  • pitie alkoholu,
  • znečistený vzduch,
  • bakteriálne infekcie,
  • vírusy,
  • vysoký krvný cukor,
  • nedostatok živín v potrave,
  • nadmerné opaľovanie sa.

 

3. Jačmeň má vysoký obsah chlorofylu

Ak o kvalite benínu vypovedá výška oktanového čísla, tak o kvalite zelenej stravy vypovedá množstvo chlorofylového pigmentu.

Chlorofyl je jedna z najhojivejších látok na Zemi. Používa sa na hojenie rán, popálenín, bráni zápalom, infekciám. Má podobnú chemickú štruktúru ako hemoglobín, zlepšuje krvný obraz.

Chlorofyl je kondenzátor slnečnej energie.  Je to v podstate koncentrované slnečné svetlo a jeho energia.

Vďaka chlorofylu dochádza k lepšiemu prenosu kyslíka, čo zvyšuje výkon a bráni infekčnému prostrediu.

TIP: Ak to v lete preženieš s opalovaním. Sprav si z jačmeňa kašu a spálenú kožu s ňou natri. Nehaj pôsobiť 1-2 hodiny. Krásne to kožu schladí a oveľa rýchlejšie zahojí. Okrem toho vyživíš kožu, takže zostane pekne opálená.

V prípade riadnej popáleniny (od vody, hrncov,..) na ranu nasyp jačmeň. Kedysi sa v nemocniciach chlorofyl na popáleniny používal úplne bežne. Síce bolo všetko zelené, ale pacienti sa hojili.

4. Zlepšuje náladu

Jačmeň obsahuje aminokyselinu tryptofán, z ktorej sa tvorí serotonín – hormón radosti a šťastia. Pokiaľ máme serotonínu málo, prichádza únava a depresia. Večer zase telo mení serotonín na melatonín a ty lepšie zaspávaš.

Ale to sa nestane v prekyslenom tele. Našťastie má jačmeň pH materského mlieka.